Czy instalację LPG można zamontować w każdym samochodzie?

Kwestie techniczne, na które warto zwrócić uwagę.

Kiedy powstał nowy, alternatywny sposób zasilania samochodu, a także sprawdzono, że jest on bezpieczny i generuje wiele oszczędności, instalacja LPG stała się niezwykle popularna. Działo się to wtedy, kiedy ceny benzyny były znacznie niższe. Zrozumiałe jest zatem, że dziś gaz pozostaje jedyną możliwością taniej jazdy autem. Tu jednak pojawia się pytanie – czy w każdym samochodzie można zainstalować tego rodzaju rozwiązanie?

Początkowo, kiedy instalacje LPG „raczkowały” na rynku motoryzacyjnym, można było je montować jedynie w pojazdach z pośrednim wtryskiem. W pozostałych modelach niestety było to praktycznie niemożliwe. Dostrzegano jednak dalszy potencjał rozwoju instalacji gazowych w samochodach, dlatego też stopniowo rozwijano całą technologię i wykorzystywane w niej elementy.

To właśnie dzięki temu dziś praktycznie wszystkie rodzaje samochodów mogą mieć zamontowaną instalację LPG. Pytanie jednak brzmi – czy warto? Chodzi przede wszystkim o to, jak szybko cena montażu się zwróci.

Jeśli chciałbyś założyć LPG w swoim nowoczesnym samochodzie, może być to dość kosztowne ze względu na skomplikowane instalacje czy elementy. Ostatecznie cena usługi może być bardzo wysoka. Jeśli do tego nie jeździsz dużo, to koszty będą zwracać się tak długo, że warto zastanowić się nad zasadnością tego rozwiązania.

Nie możesz też zapominać o tym, że w większości przypadków oprócz samego gazu, podczas jazdy wykorzystuje się także niewielkie ilości benzyny. Nie są one wielkie, jeśli jednak mamy liczyć koszty całościowo, warto zwrócić również na to uwagę.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zamontować w swoim samochodzie instalację LPG, zastanów się także nad sposobem jazdy kierowców danego auta. Niektórzy zapewne się tym zdziwią, jednak jest to dość istotna kwestia, która łączy się także z tematem benzyny. Jeśli Twój styl jazdy jest nieprawidłowy, spalanie benzyny może znacznie wzrosnąć ze względu na to, że powyżej pewnych obrotów silnika zasilanie zaczyna pobierać benzynę zamiast gazu.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, czy istnieje możliwość zamontowania instalacji LPG w Twoim samochodzie i czy będzie ona opłacalna, zapraszamy do naszego warsztatu!