Jaki silnik do gazu?

W świecie motoryzacyjnym panuje przeświadczenie, że instalacje LPG pozwalają zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy i są świetnym rozwiązaniem dla każdego. Oczywiście po części to prawda, bowiem odpowiednio założona konstrukcja w konkretnym samochodzie może przynieść same plusy. Jednak zanim zdecydujemy się na montaż LPG w swoim aucie warto dowiedzieć się, czy posiadany przez nas pojazd będzie odpowiedni do założenia tego rodzaju instalacji.

Oczywiście na rynku istnieje kilka generacji podzespołów LPG, przystosowane do montażu w większość. Niektóre warsztaty samochodowe stwierdzą, że założą instalację w każdym pojeździe. Jednak w niektórych modelach jest to po prostu nieopłacalne i może powodować częste awarię niektórych podzespołów samochodu.

Jaki więc jest idealny silnik do montażu instalacji LPG?

  • 1. Powinien posiadać pośredni wtrysk benzyny – w takim przypadku bowiem kolektor ssący jest nieco oddalony od komory spalania, co umożliwia odpowiednie założenie wtryskiwaczy gazowych; jeśli w bowiem w pojeździe znajdują się podzespoły bezpośredniego wtrysku, mogą one ulegać szybkiemu przegrzewaniu, a co za tym idzie, także częstym awariom. Istnieje możliwość zamontowania nowoczesnej instalacji 6. generacji, która niweluje problem przegrzewania się wtryskiwaczy bezpośrednich. Jest ona jednak bardzo kosztowna, więc nie zawsze się opłaca.

  • 2. Powinien mieć możliwie najmniejszą liczbę zaworów, a konstrukcja głowicy mieć podwyższoną odporność na temperaturę – ze względu na to, że zapłon gazowy wymaga wyższej temperatury, może dochodzić do wypalania zaworów i ich gniazd, co wymaga znacznych nakładów pieniężnych na naprawę.

  • 3. Nie powinien posiadać silnika z turbosprężarką – w dzisiejszych czasach, co prawda, można zakładać LPG w tego typu autach, jednak jest to kosztowniejsze i bardziej skomplikowane. Dlatego też zaleca się montaż instalacji gazowej w samochodach bez turbodoładowania.

  • 4. Powinien posiadać hydrauliczną regulację zaworów – w przeciwnym wypadku jednostka napędowa będzie znacznie szybciej zużywana, co może prowadzić do częstszych awarii.

Pamiętaj więc – zanim zdecydujesz się na montaż instalacji LPG sprawdź, czy jest to dla Ciebie opłacalne i czy koszty założenia się zwrócą. Zachęcamy także do korzystania z profesjonalnych zakładów, w których otrzymasz jasną informację, czy warto wykonywać tego typu usługę.