IV czy V generacja instalacji LPG – różnice

Wielu właścicieli samochodów postanawia zamontować w swoim aucie instalację gazową, jednak jednocześnie stają przed dylematem, jakiego rodzaju systemu użyć. Najpopularniejszymi opcjami są układy IV oraz V generacji, które zostały wyposażone w systemy usprawniające zasilanie auta w stosunku do wcześniejszych dostępnych wersji. W tym tekście przedstawimy najważniejsze różnice, które pozwalają odróżnić wymienione opcje i jednocześnie wybrać najlepsze rozwiązanie do własnych potrzeb.

Stan skupienia

Najważniejszą różnicą, która odróżnia oba dostępne systemy, jest typ paliwa gazowego, które jest dostarczane do kolektorów dolotowych. W przypadku starszej wersji transportowane jest ono w formie lotnej, zaś w nowszych systemach nie zachodzi konieczność zamiany stanu skupienia. Zostaje ono wprowadzone do systemu w postaci płynnej, co usprawnia działanie instalacji.

Obecność reduktora

Ze względu na różną formę dostarczanego gazu – w postaci lotnej lub płynnej – w urządzeniach IV generacji konieczne jest zastosowanie parownika, czyli urządzenia. Wykorzystanie tego elementu pozwala zamienić ciecz w gaz. W przypadku nowszych rozwiązań montaż tej części jest z kolei całkowicie zbędny.

Stopień modernizacji

W przypadku starszych generacji urządzeń do poprawnej zamiany gazu ze stanu ciekłego w lotny konieczne jest podpięcie instalacji do układu chłodzenia, którego działanie jest wykorzystywane do zmiany jego stanu skupienia. Takiej potrzeby nie ma w przypadku instalacji LPG V generacji, dlatego też istnieje mniejsze ryzyko, że nastąpi przy tym jakaś usterka.

Kwestia ceny

Podstawowym, a dla niektórych osób kluczowym czynnikiem, jest koszt zakupu instalacji LPG. Ze względu na zastosowane ulepszenia i nowe rozwiązania technologiczne, cena systemu V generacji jest wyższa od układu IV generacji. Różnica ta jest zauważalna – może wynosić około 2000 złotych, co dla osób o mniejszych zasobach finansowych będzie sporą kwotą. Konkretna cena jest z reguły uzależniona od liczby cylindrów, w jakie zostało wyposażone auto.