Instalacja gazowa w samochodzie – jakie dokumenty są z tym związane?

W dzisiejszych czasach panuje przekonanie, że jeśli jeździsz dużo i zależy Ci na ograniczeniu kosztów związanych z podróżą, warto postawić na instalację LPG w Twoim samochodzie. Jeśli będziesz dużo jeździć, inwestycja zwróci się szybko i będziesz mógł jeździć, nie płacąc milionów na benzynę.

Jednak każdy, kto zdecydował się na to rozwiązanie, powinien pamiętać o tym, że po zgłoszeniu się do odpowiedniego warsztatu, należy wykonać szereg czynności. Są one również związane ze złożeniem niezbędnych dokumentów i zaświadczeń. Musisz pamiętać, że dokumenty, które otrzymasz są niezwykle ważne. Mogą się one przydać podczas kontroli, przeglądu samochodu i wielu innych sytuacjach.

W zakresie dokumentacji przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to, do jakiego warsztatu się zgłaszamy. Zalecamy wcześniej przejrzeć oferty i opinie o konkretnych firmach i wybrać tę, która jest najbardziej zaufana i doświadczona. Fachowcy nie tylko prawidłowo założą instalację LPG, ale także zadbają o wszystkie niezbędne formalności oraz doradzą w razie jakichkolwiek wątpliwości.

W przypadku instalacji LPG, po montażu powinieneś zgłosić się do lokalnego Wydziału Komunikacji z dokumentami, które otrzymasz w warsztacie. Są to następujące akty – karta gwarancyjna, wyciąg ze świadectwa homologacji, atest na zbiornik, a także fakturę za wykonanie montażu.

Standardowo zabierzmy ze sobą także dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, jak również upoważnienie, jeśli pojazd ma współwłaściciela.

Zgłaszając się do Wydziału Komunikacji należy wypełnić jeszcze odpowiedni wniosek i dostarczyć komplet dokumentów. Na tek podstawie urzędnicy wpiszą do dowodu rejestracyjnego samochodu fakt posiadania instalacji LPG.

Na szczęście nie ma potrzeby wymiany całego dokumentu rejestracyjnego pojazdu (tak, jak to ma miejsce np. w dowodzie osobistym). Wystarczy, że odpowiedni, uprawniony do tego urzędnik wpisze i zatwierdzi adnotację w dowodzie i gotowy dokument otrzymamy z powrotem.

Pamiętaj, aby zadbać o wszystkie niezbędne formalności – podczas wykonywania przeglądów zawsze specjalnej kontroli podlega cała instalacja, jak również zbiornik gazu.