Homologacja zbiornika LPG

Zazwyczaj decydując się na montaż instalacji LPG w naszym samochodzie kierujemy się chęcią oszczędności na paliwie. Musimy jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, a także kosztami. Mowa tu przede wszystkim o droższych przeglądach okresowych, podczas których oprócz standardowej kontroli pojazdu – hamulców czy układu kierowniczego – bada się szczelność oraz sprawność instalacji gazowej.

Oprócz tych okresowych kontroli należy wspomnieć również o homologacji zbiornika LPG. Kupując butlę z gazem powinna posiadać ona specjalną tabliczkę znamionową, określającą właśnie jej pełną szczelność oraz sprawność. Homologacja w naszym kraju wystawiana jest na okres 10 lat. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie należy bezwzględnie wymienić butlę na nową.

Wystarczy zgłosić się do warsztatu, który posiada odpowiednie uprawnienia i poddać posiadany zbiornik szczegółowym badaniom. Polegają one na sprawdzeniu wytrzymałości ciśnieniowej zbiornika, powłoki zewnętrznej, a także rewizji wewnętrznej. Jeśli parametry zbiornika będą prawidłowe, uzyskają homologację na kolejne 10 lat.

Aby można było przedłużyć okres homologacji zbiornik powinien mieć wyraźną tabliczkę znamionową z konkretnymi oznaczeniami, takimi jak chociażby informacja o producencie, stopień napełnienia, data produkcji czy informacje o producencie.

Kiedy należy starać się o homologację zbiornika LPG?

Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, homologacja wystawiana jest na okres 10 lat i po tym okresie należy ją przedłużyć. Istnieją również inne sytuacje, gdzie należy skontrolować swój zbiornik w profesjonalnym warsztacie. Jest to chociażby sprowadzenie auta z zagranicy czy kolizja drogowa, w której został zatrzymany dowód rejestracyjny.

Badanie jest przeprowadzane oczywiście również podczas montażu nowych zbiorników.

Wystawienie kolejnej homologacji po terminie eksploatacji jest świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na nowy zbiornik. Przedłużenie pozwolenia bowiem jest znacznie tańsze od zakupu oraz montażu nowej butli (biorąc pod uwagę fakt, że nowa butla również musi uzyskać homologację).