FAQ Instalacje gazowe

1. Planuję założyć instalację LPG, ale boję się, że będzie ona źle wpływać na silnik mojego auta. Jak to wygląda?

Przez lata testowania i wykorzystywania mieszanki powietrzno-gazowej w silnikach przystosowanych do benzyny bezołowiowej sprawiły, że mogliśmy przekonać się, że LPG nie wywiera niekorzystnego wpływu na silniki samochodowe.

2. Czy sposób zakładania LPG w różnych warsztatach jest inny?

Przed oddaniem samochodu do warsztatu warto zapoznać się z jego doświadczeniem i kwalifikacjami. Najlepiej jest zamówić montaż instalacji gazowej w sprawdzonym punkcie, aby mieć pewność, że zostanie ona odpowiednio założona.

3. Słyszałem, że po montażu instalacji gazowej pojazd traci swoją moc. Czy to prawda?

Takie twierdzenie wiąże się z konstrukcjami dawnych generacji – kiedyś rzeczywiście tak było. Jednak dzisiaj zakłada się wyłącznie zaawansowane technologicznie rozwiązania, które w żaden sposób nie wpływają na moc samochodu. Wykorzystywany jest bowiem sekwencyjny wtrysk gazu, który gwarantuje identyczną dynamikę i inne parametry jazdy.

4. Jak często należy dokonywać przeglądu instalacji gazowej?

W różnych kręgach można usłyszeć różne zdania. Niektórzy uważają, że odpowiednim okresem jest przejechanie 10 tysięcy kilometrów, inni natomiast wspominają o 20 tysiącach. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób użytkowania auta. Jeśli jeździmy nim często i długie trasy, warto przeprowadzić przegląd częściej niż w przypadku rzadkiego korzystania z pojazdu.

5. Czy w przypadku posiadania LPG należy tankować również benzynę?

Oczywiście, choć jej wykorzystanie jest minimalne. Rozruch pojazdu bowiem odbywa się na standardowym paliwie, natomiast po osiągnięciu konkretnej temperatury automatycznie przełącza się na zasilanie gazowe. Dzięki temu cały proces przebiega bezpiecznie względem silnika.

6. Czy podczas przełączania zasilania benzynowego na gazowe będą odczuwane drgania czy szarpnięcia?

Jeśli instalacja gazowa jest założona prawidłowo moment przełączania zasilania nie jest odczuwalny zarówno przez kierowcę, jak i pasażerów.