Jak wybrać alarm samochodowy?

W dzisiejszych czasach trzeba przyznać, że niemal każdy kierowca ma własny samochód (niektórzy nawet kilka). Mimo to jednak ciągle zdarzają się przypadki kradzieży pojazdów, czasami nawet sprzed własnego bloku czy parkingu. Dlatego też niezwykle ważne jest zabezpieczenie auta przed próbą włamania.

Na rynku aktualnie dostępnych jest wiele sposobów ochrony pojazdów. Jednym z najpopularniejszych jest bez wątpienia autoalarm. Jego głównym sposobem działania jest uruchomienie sygnału głosowego w momencie, kiedy czujniki zarejestrują podejrzane działania – otwarcie drzwi, pokrywy silnika czy maski auta. Taką opcję posiadają tzw. popularne modele alarmu.

Rodzaje alarmów

Ze względu na oczekiwania właścicieli aut powstało znacznie więcej rodzajów alarmów samochodowych, zapewniających różne dodatkowe opcje. W związku z tym możemy także wyróżnić inne rodzaje alarmów samochodowych:

  • standardowe – w zestawie otrzymujemy pilota ze zmiennym kodem, co znacznie utrudnia jego złamanie; często mechanizmy tego typu posiadają także blokadę obwodu silnika oraz czujnik uruchamiający syrenę w przypadku włamania do nadwozia,
  • profesjonalne – są to już modele z wyższej półki; oprócz powyższych funkcji posiadają również co najmniej dwa czujniki zabezpieczające nadwozie oraz dwie blokady obwodów elektrycznych; najczęściej wyróżniają się także większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne,
  • tzw. ekstra – najdroższe z całej stawki, jednak zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa pojazdu; w zależności od typu urządzenia, mogą posiadać dodatkowe czujniki GPS, określające położenie samochodu, alarm antynapadowy czy system powiadamiania w przypadku próby kradzieży czy włamania.

Nie ulega wątpliwości, że autoalarm jest dziś niezwykle ważny w każdym samochodzie, niezależnie od jego typu czy ceny. Być może to dzięki niemu unikniemy kradzieży naszego samochodu lub jego części.

Jeśli nie masz w swoim aucie fabrycznie założonego alarmu, zachęcamy do jego założenia w profesjonalnym warsztacie, gdzie możesz oczekiwać fachowego doradztwa, jak również odpowiedniego montażu.